Nyomozást indítottak a Bitmex ellen, a 4 társalapító közül az egyiket letartóztatták. A vád szerint a tőzsde nem az USA törvényeinek megfelelően üzemelt és megsértette a pénzmosás és terrorizmus ellenes jogszabályokat.
Bár a tőzsdefelügyelet már korábban is utánament egyes ICO-k szervezőinek, a Bitmex esetében a piac egyik meghatározó szereplője került a látókörükbe, így talán joggal tehetjük fel a kérdést, hogy vajon lesz-e folytatása a dolognak és a hatóságok másokkal szemben is fellépnek-e?
A lehetséges célpontok listáján ott lehet a kétes hátterű, 14.4 milliárd dollárnyi stabil coint kezelő Tether, illetve az ügyfélazonosítást (KYC) nem nagyon erőltető Binance is, de a decentralizált tőzsdék és hitelező szolgáltatások üzemeltetői is izgulhatnak, hiszen vezetőik többségének kiléte ismert, így könnyedén “együttműködésre” bírhatnák őket a hatóságok.
Az utóbbiak esetében különösen érdekes lenne megfigyelni, hogy miként reagálna a közösség például egy Uniswap ellen indított esetleges eljárásra?
A Uniswap a Bitmexhez hasonló módon szintén KYC mentes kereskedést tesz lehetővé. A felügyelő szervek erre hivatkozva elérhetetlenné tehetnék a tőzsde oldalát, de mivel az annak működését szabályozó okos szerződések az Ethereum blokkláncon futnak, néhány hozzáértő szinte pillanatok alatt összedobhatna egy új kezelőfelületet, amin keresztül egy másik webcímen ismét elérhetővé tehetnék azt a traderek számára. Amíg az Ethereum blokklánc működik, addig a Uniswaphoz hasonló szolgáltatásokat lényegében nem lehet majd lekapcsolni,
A felelősség kérdését a DEX-ek esetében tovább bonyolíthatják a szavazásra szolgáló governance tokenek is, melyekkel már nem az alapítók, hanem az adott oldal felhasználói határozhatják meg a működés feltételeit. Felelősségre vonhatnak-e egy programozót, ha a közösség nem engedélyezi az általa létrehozott platform KYC hitelesítő eljárásának bevezetését?
Érdekes kérdések ezek, de ezek a Bitmex esetében nem merültek fel. A ismert tulajdonosi körrel és működési hellyel rendelkező tőzsde ellen indult nyomozás hírére már az első nap mintegy 40 000 BTC-t utaltak ki az oldalról. Ez nagyjából a negyede a Bitmex tárcáiban lévő 170 000 BTC-nek, ami egyébként az összes forgalomban lévő bitcoin mennyiség közel 1%-a. (A 18.5 milliomodik bitcoint éppen a napokban fejtették ki a szorgalmas bányászok.)
#Bitcoin outflows from BitMEX addresses continue – our data shows that in the past hour another 7.200 BTC were withdrawn.
The total amount pulled from the exchange over the past day is now nearly 40,000 $BTC.
Live chart: https://t.co/jlunNHscY3 pic.twitter.com/i0jtdjBtqG
— glassnode (@glassnode) October 2, 2020
Ha szeretnél többet is megtudni a cikkben említett decentralizalt tôzsdék és alkalmazások mûködésérôl, látogass el a CoinCash DeFi aloldalára, ahol az ezekről készített bemutató anyagok mellett most kedvezményes vásárlási lehetőség vár.
Magyarország legszélesebb DeFi token kínálatával ünnepli születésnapját a három éves CoinCash