Múlt héten csütörtökön jelentett csődöt a Celsius, az egyik legnagyobb kripto lending szolgáltatásokat kínáló platform. “A hitelező cég Chapter 11-nek nevezett csődvédelmi eljárást kért maga ellen, ami azt jelenti, hogy megpróbálják majd a működésüket megreformálva, de azt tovább folytatva megtéríteni az ügyfeleiknek okozott kárt.”
A csődvédelmi nyilatkozatból sok minden kiderült köztük az is, hogy a cég mérlegében hivatalosan 1,19 milliárd dolláros lyuk tátong. Nem hivatalosan a számok ennél sokkal rosszabbak, hiszen a 600 millió dollár értékű CEL tokent a vállalat eszközként tart nyilván.
A napvilágot látott adatok szerint a cég 5,5 milliárd dollárral tartozik az ügyfeleknek és a hitelezőknek. Eszközei összesen 4,3 milliárd dollárt tesznek ki úgy, hogy az elmúlt hetekben három nagy kölcsönt fizettek vissza a Maker-nek, az Aave-nak és a Compoundnak, amelyek nagyjából összesen 1 milliárd dollár értékű biztosítékot jelent.
A Celsius Network adósságainak és eszközeinek listája 2022. július 13-án. Előzetes nem auditált összegek, csak a szemléltetés céljából, 10 millió USD-re kerekítve. (Forrás: bírósági jelentés)
A dokumentáció alapján a cég ügyfélbetétekkel fedezett hitelezést is folytatott annak érdekében, hogy egy 750 millió dolláros hitelkereten keresztül bitcoin bányászatba kezdhessen, amelyről korábban a Kripto Akadémia oldalán is beszámoltunk.
- A Celsius a legnagyobb bányász befektetők között
- A Celsius 500 millió dollárra növeli a bitcoin bányászati beruházásait
A Celsius azt is elismerte, hogy ügyfélpénzeket vett fel és irányítottan spekulált különböző határidős eszközökkel. A jelentés szó ejt 35000 ethereumról is, ami eltűnt, mert a Celsius szerint a privát kulcsok elvesztek. A bejelentés teljes dokumentációja itt olvasható.
Az ügyfelek pénzeszközeivel való hanyag gazdálkodás meggondolatlan jellege és a határidős eszközökkel való tőkeáttétes kereskedések miatt a befektetők kriptoeszközeiből több milliárd dollár válhatott semmivé.
A Celsius nemrégiben benyújtott Chapter 11 szerinti csődbejelentésében közzétették a cég hitelezőinek listáját is. Az egyik legnagyobb hitelező, akit Pharos USD Fund SP néven azonosítottak, több kulcsfontosságú vezető céggel áll kapcsolatban, köztük az Alameda Research-el.
The contagion rabbit hole keeps going deeper.
Co-Founder of Alameda Research, looks to be the CEO of the firm who is the biggest creditor in the Celsius bankruptcy filing, with the firm holding several other key links to Alameda. pic.twitter.com/Q9izoj1eO4
— Dylan LeClair 🟠 (@DylanLeClair_) July 14, 2022
A lista szerint a Symbolic Capital Partners Ltd. szerepel (49. oldal) a Celsius legnagyobb biztosított hitelezőjeként 2000 ETH-val, ami a bejelentés időpontjában nagyjából 23 millió dollárnak felel meg. Ami a fedezetlen hiteleket illeti, az előbb is említett Pharos USD Fund (47. oldal) 81 millió dolláros követeléssel áll a Celsius-al szemben.
A listán lejjebb található az Alameda Research is (47. oldal), amelynek a Celsius 13 millió dollárnyi fedezetlen hitellel tartozik.
A Celsius az arról szóló részben, hogy hogyan került csődbe azt írta, hogy a platformján lévő eszközök mennyisége a vártnál gyorsabban nőtt. „Ennek eredményeként a Vállalat, utólag visszatekintve, rossznak bizonyult vagyontelepítési döntéseket hozott.”
Minél több dokumentum és bejelentés kerül nyilvánosságra, világosan látszik, hogy az iparági szereplők mennyire összefonódtak, kapcsolódnak egymáshoz. A közelmúltban bekövetkezett Terra LUNA és a 3AC összeomlásának hatásait még nem ismerjük kellő mértékben, teljes mélységében nem is lehet még jelenleg felmérni az iparágra mért hatását.
A Celsius és a kriptotér más szereplőinek súlyos hanyagsága miatt minden bizonnyal szigorúbb szabályozást fog maga után vonni a CeFi platformokra.
Bitcoin vagy nagyobb altok vásárlásához a Binance szolgáltatásait ajánljuk. A megszerzett kriptovalutáidat akár a Nexo felületén is tudod kamatoztatni.
További híreket, kereskedési elemzéseket, tippeket a Discord szerverünkön, a TikTok és a YouTube csatornánkon találtok.
/bitcoin magazine, decrypt, coinpedia/