A New York-i főügyész eljárást indított a Kucoin ellen. Álláspontja szerint a kripto tőzsde értékpapírok forgalmazását teszi lehetővé, amihez külön licenszre volna szüksége, ennek híányában pedig törvénytelenül nyújt szolgáltatást az államban.
I'm suing cryptocurrency platform @kucoincom for illegally operating in New York without registering with the state.
This is our eighth action to rein in shadowy cryptocurrency platforms that disregard our laws and put New Yorkers at risk.
— NY AG James (@NewYorkStateAG) March 9, 2023
Az amerikai hatóságok rendszeresen minősítik értékpapírnak a kriptopénzeket. Ilyenkor általában két, 1936 és 1946 óta alkalmazott eljárásra (Waldstein és Howey teszt) szoktak hivatkozni. Ezek bizonyos pontjai szerint tényleg értelmezhető úgy, hogy a kriptovaluták egy része az értékpapír kategóriába tartozik, ám sokak szerint ma már nem életszerű, hogy több mint 80 éves, a technológia fejlődését teljesen figyelmen kívül hagyó szabályokat alkalmazzanak egy kizárólag a digitális térben létező ágazatra.
A főügyész célja, hogy a Kucoin szüntesse be a szerinte jogsértő tevékenységét és tiltsa ki oldaláról a New York-i felhasználókat, valamint adja ki azok adatait, akik ebből a régióból léptek be az oldalra. Beadványának egyik legfontosabb pontja viszont az a mondat, amiben értékpapírnak nevezte és két korábban bedőlt kriptovalutához hasonlította az ethereumot.
“Az ETH, a LUNA és az UST, valamint a KuCoin Earn (a Kucoin staking szolgáltatása) értékpapírnak tekinthetők a Waldstein teszt, valamint a Howey teszt szerint. Korábbi hatósági eljárások során már alkalmazták ezeket a teszteket a tokenek értékpapír minősítésének megállapítására.” – utalt ezzel az amerikai tőzsdefelügyelet korábbi, más kriptovaluta kibocsátók ellen indított peres eljárásaira.
[banner id=”77461″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
Jelenleg csak egyetlen kriptovaluta, a bitcoin esetében mondható ki nagy valószínűséggel, hogy azt nem tekintik értékpapírnak az amerikai hatóságok. Erre már több képviselőjük, többek között a tőzsdefelügyelet vezetője is tett konkrét utalásokat.
Az ethereum esetében azonban már erősen megoszlanak a vélemények. Egyesek szerint a mögötte álló szervezet, az alapítók nyerészkedése és az Ethereum 2.0-val elérhetővé vált kamatozási lehetőség (staking) már sérti a fentebb említett tesztek pontjait és ezért értékpapírnak kellene azt tekinteni. Mindez azért lenne kedvezőtlen hír a kripto világnak, mert az értékpapírként kategorizált eszközöket csak egy nagyon hosszas és drága engedélyeztetési eljárás után lehetne forgalmazni, amin minden tőzsdének keresztül kellene mennie. Ez évekre visszavethetné és teljesen elzárhatná a kripto számára jelenleg legfontosabb amerikai piacot az ágazat leginnovatívabb ökorendszerétől.
Nagy jelentősége lehet tehát annak, hogy a bíróság precedenst teremt-e azzal, hogy elfogadja az ügyész érvelését és értékpapírnak minősíti-e az ethereumot.
A 2022-ben ötödik születésnapját ünneplő Kucoin 27 millió regisztrált felhasználóval rendelkezik. Forgalmát (spot) tekintve a 4. helyen áll a tőzsdék rangsorában, tokenje a KCS pedig piaci részesedés szerint rendezve az az 5. legnagyob tőzsde token a BNB (Binance), az UNI (Uniswap), a LEO (Bitfinex) és a CRO (Crypto.com) után.
További hírek és érdekességek Discord csatornánkon és a Youtube-on.