Az EU kriptoeszközök piacairól szóló rendelete (MiCA) részben 2024. június 30-án lépett hatályba a stabilcoinokra vonatkozóan. A MiCA célja az innováció előmozdítása, a piaci stabilitás biztosítása és a befektetők védelme a kriptopiacon, különös tekintettel a stabil érmékre.
A szabályozási keretrendszer meghatározza, hogyan kell szabályozni a stabil kriptopénzeket és azok kibocsátóit az Európai Gazdasági Térségben. A MiCA a stabil kriptopénzeket eszközalapú tokenként (ART) vagy elektronikuspénz-tokenként (EMT) osztályozza mögöttes értékük és stabilizációs mechanizmusuk alapján. Az ART-ket egy eszközkosár támogatja, míg az EMT-ket egyetlen fiat valuta támogatja.
A MiCA globális modellként is szolgálhat az új szabályozási modellek, szabványok meghatározásához, befolyásolva ezzel más joghatóságokat, amelyek várhatóan követni fogják az EU-s normákat. A Digital Euro Association (DEA) munkacsoport által készített kiadvány a MiCA szabályozási keretét és átalakító hatását vizsgálja a stablecoinokra, a stabilcoin piacra vonatkozóan.
A jelentésben a DEA megkérdőjelezi a MiCA álláspontját, hogy a szabályozás mértéke valóban arányos-e a stabil kriptopénzek által jelentett rendszerkockázat szintjével, különösen a sokkal nagyobb és rendszerszinten működő globális bankintézményekkel összehasonlítva. A DEA a következő lehetőségeket és kihívásokat látja a stabil kriptopénzekben és a MiCA szabályozási keretben.
Lehetőségek
- Az egyértelmű szabályozási keret kibocsátókat hozhat az EU-ba, biztosítva ezzel a piac stabilitását és a fogyasztóvédelmet.
- A MiCA alatt az euró alapú stabil kriptopénzek fokozott stabilitása és megbízhatósága mágnesként hathat a kereskedőkre.
- A szabályozás egyértelműsége ösztönözheti az euró alapú stabil kriptopénzek elfogadását a határokon átnyúló ügyletekben.
Kihívások
- Megnövelt tartalékképzési követelmények akadályozhatják a kisebb kibocsátók piacra lépését.
- AML, KYC és globális megfelelőségi kihívások megnehezítik a globális stablecoin kibocsátók működését.
- Az euró fedezetű stabil kriptopénzek a szigorú megfelelési követelmények és a kamatfelhalmozás tilalma miatt csak korlátozottan képesek az USD-ben denominált stabil kriptopénzekhez hasonló fedezeti funkció ellátására.
- A szigorú követelmények jelentős akadályokat jelenthetnek, különösen a kisebb kibocsátók számára.
- A szigorú követelmények az innováció elfojtásához is vezethetnek.
Svájc vezető pénzügyi szerepet tölthet-e be Európában?
A tanulmány néhány bekezdés erejéig Svájc jelenlegi pénzügyi és szabályozási normáival is foglalkozik. Elismeri Svájc kockázatalapú szabályozási megközelítését, amely megfelelő és rugalmas szabályozásáról volt ismert. Ez a megközelítés segített abban, hogy a Web3 iparág vezető központjává váljon a közelmúltban.
A svájci szabályozás egyelőre lehetővé teszi a kripto-fiat tranzakciókat KYC kötelezettségek nélkül 5 000 CHF alatti összegek esetén, 24 órán belül. Ezt a megközelítést úgy alakították ki, hogy megfeleljen a tömegpiaci igényeknek. Az utóbbi időben a svájci Pénzügyi Piacfelügyeleti Hatóság (FINMA) viszont már nem látta előnyösnek ezeket a követelményeket.
Kapcsolódó cikkünk:
A stablecoin kibocsátók számára a közelmúltban kiadott irányelvek szigorúbb szabályokat írnak elő. Banki engedélyt kell szerezniük és KYC eljárásokat kell bevezetniük minden felhasználó számára, függetlenül a tranzakció méretétől. A FINMA új irányelveit számos helyről érték kritikák, ahelyett, hogy új kereteken dolgozna ki, a jelenlegi régi hatályos svájci törvényeket részesíti előnyben, megfojtva ezzel a stabilcoin kibocsátói iparágat.
A jelentés szerint jelenleg Svájc nem nyitott az innovatív kriptofizetési szolgáltatások iránt, ahelyett, hogy elavult fintech engedélyekre támaszkodna, Svájcnak frissítenie kellene jogszabályait, hogy új fizetési szolgáltatói engedélyeket tartalmazzon, hasonlóan az Európai Unió intézkedéseihez.
Hogyan befolyásolja a szabályozás a stabilcoin piacot?
A MiCA elsősorban a stablecoinokra fókuszál, mivel ezek az érmék teszik ki az összes kriptotranzakció oroszlánrészét. Összességében a stablecoinok 2023-ban az összes kriptotranzakciós volumen mintegy 60%-át tették ki.
A szabályozás szerint a stablecoin kibocsátóknak MiCA licencet kell szerezniük, a fehér könyvekkel biztosítaniuk kell az átláthatóságot, alacsony kockázatot kell fenntartaniuk, a kibocsátóknak tartalékaik 30-60%-át kereskedelmi bankoknál kell elhelyezniük, valamint szigorú pénzmosás elleni és fogyasztóvédelmi előírásokat kell betartaniuk.
Az eurón kívüli stabil kriptopénzekre további korlátozások vonatkoznak, ha a napi tranzakciós volumenek meghaladják a 200 millió eurót.
Ezekre a szigorú korlátozásokra eddig a nagyobb kriptotőzsdék eltérő módon reagáltak. A Binance és az OKX például szolgáltatásaikat a szabályoknak megfelelően módosították, a Bybit egyelőre még nem lépett ez ügyben, annyi bizonyos, hogy kivonul a francia piacról. A Binance bizonyos szolgáltatásokat korlátozott az uniós felhasználók számára, az OKX, pedig törölte az USDT kereskedési párokat és limitálta az altcoinok elérhetőségét.
Az USDC stablecoin kibocsátója, a Circle nemrég sikeresen regisztráltatta magát elektronikuspénz-kibocsátó intézményként (Electronic Money Institution, EMI) Franciaországban, ami várhatóan növelni fogja működési hatókörét az EU-n belül, potenciálisan növelve az USDC piaci jelenlétét.
A tanulmány megállapította, hogy a MiCA rendeletek ellenére nem csökkent az USDT használata, viszont az USDC volumene jelentősen nőtt, különösen a MiCA június végi bevezetését megelőző hónapokhoz képest.
[banner id=”100838″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
További piaci híreket, kereskedési meglátásokat a Discord szerverünkön, a TikTok és a YouTube csatornánkon találtok.
/Crypto Valley Journal, DEA, bitget/