A norvég TV2 közzétette az ország leggazdagabb kriptovaluta-befektetőinek személyes adatait. A listát a norvég adóbevallási rendszer alapján állították össze, ám publikálása egyesek szerint veszélyeztetheti a rajta szereplők biztonságát.
A vagyonlista élén Terje Øvrehus, Kristoffer Daniel Norambuena és Alexander Leonard Larsen állnak, akik 32 millió, illetve 28 – 28 millió dollár (~10-13 milliárd forint) értékű vagyonnal rendelkeznek.
Terje Øvrehus ismert bitcoin befektetőnek számít hazájában, míg Alexander Leonard Larsen az Axie Infinity kriptós játékot kiadó Sky Mavis egyik alapítója.
Kristoffer Daniel Norambuenaról nem sokat lehet tudni , csak annyit, hogy egy kisvárosban bérel egy emeleti lakást. A településen a legnagyobb adófizetőnek számít és vagyongyarapodását már korábban is vizsgálta a sajtó, feltételezve, hogy az valamilyen kriptós kitettségből származhat.
Norvégiában bárki adóbevallása nyilvánosan lekérhető az interneten. Az így hozzáférhető információ tartalmazza az illető bevallott vagyonát és éves jövedelmét, teljes nevét és születési dátumát. A teljesen nyilvános adórendszert már az 1800-as években bevezették, de az internet megjelenésével könnyebben hozzáférhetővé vált.
Az adóbevallások lekérése a digitalizálás kezdetén még anonim módon zajlott, azonban 2014-ben az adóhatóság bevezetett egy értesítési rendszert, amely értesítést küld és felfedi, hogy ki és kinek nézi meg az adatait. Ezt követően jelentősen visszaesett a lekérések száma.
In socialist Norway everyone's tax returns are public.
They just got published.
Norwegian media proceeds to publish article about the wealth and income of people owning bitcoin and/or crypto, complete with lists, full names, birth year etc.
Completely insane, putting a target… pic.twitter.com/zeiTDvV2aA
— hodlonaut (@hodlonaut) December 5, 2024
A történtek kapcsán egy ismert norvég bitcoin befektető csalódottságának adott hangot, amihez a nemzetközi kripto közösség más tagjai is csatlakoztak.
Kritikájuk szerint hiába bárki által lekérhetők az információk, ha ezeket ilyen módon csokorba gyűjtik és közzéteszik, azzal lényegében egy céltáblát festenek az érintettek hátára, akik nem kapnak tájékoztatást arról, hogy kik érdeklődtek a vagyonuk iránt. Bár Norvégia a világ egyik legbiztonságosabb országának számít, sajnos már sok példát láthattunk arra, hogy az ebben tárolt vagyon megszerzése erőszakos cselekedetekre ösztönözhet egyeseket. A norvég TV2 által közölt adatok szerint az országban 48 000-en vallottak be valamilyen kripto jövedelmet.