A története során 15 Nobel-díjas kutatóval büszkélkedő Imperial College London és az eToro online bróker kutatása arra, a számunkra talán nem váratlan, de mindenképp örvendetes megállapításra jutott, hogy a kriptopénzek lehetnek a pénz evolúciójának következő lépcsőfoka, és a következő évtized során mainstream fizetési megoldás válhat belőlük.
Ahogy a Kripto Akadémia bejegyzéseiben és a KriptoSuliban többször volt szó, a kriptopénzeknek három szerepnek kell megfelelniük ahhoz, hogy a hétköznapokban is használható pénzként tekinthessünk rájuk:
- értéktároló
- általános cserealap
- elszámolási egység a gazdaságban
2018 nyarán a számtalan próbálkozás és a rengeteg, világmegváltónak készülő projekt ellenére a háromból egyelőre csak az értéktároló szerep teljesül általánosan. A kutatás szerint a másik két szerepkör stabil betöltéséhez skálázhatóságban, dizájnban és szabályozásban van szükség fejlődésre. A kutatás legfontosabb megállapítása az, hogy a kriptopénzek jelentik a következő lépcsőfokot, mivel ezt a három funkciót hatékonyabban, a globális gazdaságban is “súrlódásmentesebben” fogják betölteni, mint a mai megoldások.
Az első e-mail elküldése után közel 30 évbe telt, míg az internet mainstreammé vált a felhasználóbarát kezelésnek, a megvastagodott értékajánlatnak és az általános elérhetőségnek köszönhetően. Én magam is emlékszem, hogy 10-11 éves korom körül egy gimnázium PC laborjában tett látogatás során kifejezetten bénának, unalmasnak találtam AZ internetet… és ezzel nem én voltam az egyetlen. Hogy a kriptopénzek hova jutnak harminc év alatt, megjósolni is lehetetlen, az idézett kutatás szerint azonban már a következő évtizedben az átlagember mindennapjaiba férkőzhetnek.
Az adopció jégtörője jelenleg a gyors, biztonságos és olcsó nemzetközi értékküldés. A kutatás 6 területet állapított meg, ahol fejlődésre van szükség az általános, tömeges használatig :
- skálázhatóság – A tömeges felhasználás és a fejlesztések gátja lehet a korlátozott kapacitás, lásd Ethereum a napokban
- használhatóság – Jelenleg esélytelen, hogy akár csak a saját szüleink is felhasználói szinten foglalkozzanak kriptopénzekkel
- szabályozás – Az uniform globális megközelítés esélytelen, ennek ellenére minél egységesebb szabályozásra lenne szükség
- volatilitás – A piaci kapitalizáció növekedésével csökkenni fog az árfolyamok “ugrálása”.
- ösztönzők – A hálózat stabilizálásán dolgozóknak anyagi érdeke fűzödik a munkájukhoz és ez így van jól. Ha a rendszerben lehetőség van a visszaélésre, azt ki fogják használni, még más felhasználók kárára is.
- a titkosság szintjei – Különböző felhasználóknak különböző mértékű titkosságra (tranzakciók, címek) van szüksége, ezeket ki kell szolgálni. Nagy kérdés, hogy például a privát tranzakciók mennyire lesznek szalonképesek a szabályozók szemében (nem lesznek).