Nézőpont kérdése, hogy meglepő, vagy teljesen természetes Brad Garlinghouse, a Ripple első emberének friss Twitter posztja, nem kevesebbet állít, mintsem azt, hogy a központi bankok 70%-a tervez CBCD-t, vagyis saját kriptopénzt. Mivel forrást nem társított a kijelentéshez, ezért nekünk kellett utánajárni annak, hogy vajon lehet-e valóságalapja a tetszetős statisztikának.
[banner id=”90919″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
Az első, és legkézenfekvőbb példa természetesen Kína, ahogy arról mi is többször beszámoltunk, nem kis “trófea” ez a blokklánc, és a kriptopénzek számára, hiszen egyből az élre törve a világ következő vezető gazdasága alkalmazza a technológiát.
Over 70% of the central banks around the world are looking at deploying #CBDCs – and one thing that’s crystal clear is the importance of interoperability. If you’re not prioritizing this, you’re just rebuilding the same siloed system. https://t.co/AZdS5YBU8K
— Brad Garlinghouse (@bgarlinghouse) September 24, 2020
A PWC gyorsjelentése szerint még maga az IMF is arra bíztatja a központi bankokat, hogy legalább vizsgálják meg egy CBCD lehetőségét, majd ezt követően döntsenek a megvalósításról. Ugyanez az anyag sorolj fel a következő példákat a világ miden tájáról, amit nem ebben a tanulmányban találtunk meg, azt a Hackernoon remek cikkében:
- Project Jasper, ezt a nevet kapta a Bank of Canada kezdeményezése, melynek keretében a privát szektor segítségével tekintik át a blokklánc alkalmazásának lehetőségeit.
- Project Ubin: Szingapúr projektje, a cél itt is a blokklánc alkalmazásának lehetőségeit áttekinteni a banki szektorban, egyben egy CBCD megvalósításának lehetőségeit is megvizsgálni.
- Mark Carney, a Bank of England egyik vezetője egy konferencián emelte a tétet, egy globális CBCD lehetőségéről beszélt, mely mögött nem egy, hanem számos központi bank állna.
- A Marshall-szigetek határozatot hozott arról, hogy alkalmazni fogja a blokklánc technológiát az államháztartás, ha ez nem is a legtetszetősebb, de mindenképp egy valós példa.
- Bhután is saját, nemzeti digitális pénzt indít.
- Irán az USA kereskedelmi embargójának hatására CBCD-t vezet be, ami a nemzeti valutához, a rialhoz lesz kötve.
- Venezuela bevezette a Petro-t, saját kriptopénzét.
- A készpénzforgalom visszaszorítása érdekében Izrael nemzeti, digitális pénzt tervez.
- Uruguay 2017-ben elkezdte tesztelni a peso digitális verzióját, az eredményekről nem születtek beszámolók, legalábbis nem érhetőek el online.
- A Holland Nemzeti Bank tervei között szerepel egy digitális pénz bevezetése.
- A Norges Bank, Norvégia nemzeti bankja hosszas tanulmányban foglalkozik egy nemzeti digitális pénz lehetőségével.
- Svédország e-Korona bevezetését tervezi, legalábbis foglalkozik ennek lehetőségével.
- Thaiföld is intenzíven foglalkozik egy CBCD bevezetésének lehetőségével.
[banner id=”86338″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
Persze nem csak kedvező példák vannak, a következő országok tettek határozott kijelentést annak kapcsán, hogy nem terveznek CBCD-t, vagy egyenesen gátolják az ilyen irányú törekvéseket, legjobb esetben is ideiglenesen felfüggesztik a kapcsolódó terveket. Utóbbira példa Anglia, ugyanis a Brexit okozta gazdasági bizonytalanság kezelése prioritást nyert a CBCD tervekkel szemben.
Tehát azon országok, ahol megakadt, netán ellehetetlenült egy CBCD lehetősége: Japán, Németország, Anglia, Dél-Korea, Ecuador.
Ecuador példája érdekes, ugyanis itt az történt, hogy még 2014 során, elsők között bevezettek egy CBCD-t, ám egyszerűen nem használták az emberek, így felfüggesztették a projektet.
Megbuktatnák az elnököt, aki kriptopénzt vezetne be az országban
Venezuela jövőre már csak Petro-t fogad el az olajért cserébe