Vegyes eredményekkel zárult Bukele Bitcoin-kísérlete El Salvadorban

spot_img

Nayib Bukele, El Salvador elnöke, a TIME magazinnak adott interjújában elismerte, hogy a bitcoin törvényes fizetőeszközként való bevezetése vegyes eredményeket hozott. A kriptovaluta belföldi elfogadása korlátozott volt, bár Bukele szerint összességében pozitív hatása volt az országra.

Az elnök, aki a latin-amerikai országban törvényjavaslatot nyújtott be a BTC legalizálására, elmondta: „A bitcoin nem terjedt el olyan széles körben, mint reméltük. Sok salvadori használja, és az ország nagyvállalatainak többsége elfogadja” – válaszolta, amikor az eszköz monetizációjának sikerességéről kérdezték a TIME magazinnál.

„A pozitívum az, hogy ez önkéntes; soha nem kényszerítettünk senkit az elfogadására. Csak egy lehetőségként kínáltuk fel, és azok, akik úgy döntöttek, hogy használják, profitáltak a bitcoin áremelkedéséből – tette hozzá. „Több elfogadásra számítottam, de mindig is büszkék voltunk arra, hogy szabad ország vagyunk, minden tekintetben szabadok.”

A „Bitcoin törvényt” 2021. szeptember 7-én fogadták el, a legutóbbi bikapiac csúcspontján, és ezzel El Salvador lett az első ország, amely alternatív törvényes fizetőeszközként fogadta el a bitcoint. A cél az volt, hogy digitalizálják a gazdaságot és csökkentsék az ország függőségét az amerikai dollártól, amely a legszélesebb körben használt valuta az országban.

A bevezetéskor a kormány 75 millió dollárt költött arra, hogy körülbelül 30 dollár értékű bitcoint osszon szét azoknak, akik regisztráltak az államilag támogatott Chivo walletre. Ezen kívül az ország hosszú távú kincstári eszközként is bevezette a bitcoint, és tervezik egy nemzeti bitcoinbánya létrehozását, amelyet egy vulkán energiája táplálna.

Áttöri-e a Bitcoin idén a korábbi all time high-t?

Bukele megjegyezte, hogy akik bitcoinban takarékoskodtak, azok valószínűleg mostanra jó hozamokat értek el, mivel az eszköz árfolyama ismét közel van a történelmi csúcsokhoz. „Hála Istennek ezért. Jó, hogy az embereknek megvan ez a nyereségük. Akik úgy döntöttek, hogy nem használják, nem kapták meg ezeket a hozamokat” – mondta.

„Nem mondanám, hogy ez a jövő valutája, de sok jövő van ebben a valutában” fűzte hozzá Bukele. Felhívta a figyelmet a Wall Street cégek növekvő jelenlétére a kriptoiparban, valamint arra, hogy a bitcoin a választási kampányok témájává vált az Egyesült Államokban.

Bukelét rengeteg negatív és pozitív kritikával is illették világszerte és hazájában is bitcoin-politikája miatt.  A Moody’s hitelminősítő például rontotta az ország hitelminősítését Bukele költségvetési politikája miatt. Ugyanakkor Bukele rámutatott, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) enyhítette a politika elleni kritikáját, és megjegyezte, hogy az előre jelzett kockázatok “nem váltak valóra.”

Bukele hozzátette, hogy bár a hazai elfogadás korlátozott sikerrel járt, a bitcoin javította El Salvador brand-jét, külföldi befektetéseket vonzott és fellendítette a turizmust. Számos bitcoin cég rendelkezik irodával vagy központtal az országban.

„A végén, az, hogy ’first move-erek’ vagyunk, azt hiszem, ad egy kis előnyt, a lehetőségekhez képest. Úgy érzem, hogy sokkal jobb is lehetett volna. Nem nevezném egyértelmű sikernek” – mondta Bukele. „Mégis úgy vélem, hogy a pozitív eredmények felülmúlják a negatívumokat, és a felhozott problémák viszonylag kisebbek.”

/The Block, Time/

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img