A bitcoin árfolyama hétfőn 92 600 dollárig csökkent, ami 7%-os esést jelent a pénteken elért 99 588 dolláros csúcshoz képest. A 100 000 dolláros szint átlépése tehát továbbra is várat magára. A lélektani határhoz közeledve több piaci szereplő is úgy dönthetett, hogy realizálja az elmúlt hetekben elért, a csúcson közel 50%-os profitját.
Az elmúlt hetek növekedése 69 000 dollár környékéről indult és november 5-én, Donald Trump megválasztása után vette kezdetét. Azóta egyszer már volt egy mostanihoz hasonló, ugyancsak 7%-os visszaesés, de a november 13-14-i megingást végül újabb növekedés követte.
A bitcoin emelkedő trendjeiben a 20%-ot meghaladó visszaesések sem számítanak ritkaságnak, így ezekkel a megtorpanásokkal még meg sem közelítettük a kripto piacra jellemző mélyebb korrekciókat.
Néhány nagyobb visszaesés az elmúlt évek emelkedő trendjei során
Trump kriptós ígéretei
A januárban hivatalba lépő és a kripto iránt nyitó új amerikai kormányzat fontos fundamentális változást hozhat a bitcoin megítélésében:
- Trump azt ígérte, hogy átlátható és kedvező törvényi feltételeket biztosít a kripto piac számára. Ennek részleteit még nem hozták nyilvánosságra, de az ágazatot az elmúlt években visszafogó amerikai tőzsdefelügyelet vezetője már lemondott a pozíciójából és Trump szűkebb listáján több kripto barát jelölt neve is szerepel a lehetséges utódok között.
- Egy másik ígéret szerint az új elnök az USA-t tenné meg a világ kripto központjává, Meg nem erősített belső források szerint Trump bevezetheti a “Made in USA”, vagyis az amerikai kriptovaluták fogalmát, és különböző engedményeket, például kedvezőbb adózási feltételeket biztosítana az Egyesült Államokban törvényesen bejegyzett kriptós vállalkozásoknak.
- Trump a támogatásáról biztosította a bitcoinbányászokat is, aminek kapcsán ugyancsak elhangzott tőle, hogy az Egyesült Államokban bányászott bitcoinokat meg kellene különböztetni a világ más tájain kitermelt coinoktól. A bányászat támogatása olyan infrastrukturális beruházásokkal is járhat, ami összhangban lenne Trump energiafüggetlenséget célzó általános gazdasági szemléletével. Az Egyesült Államok egyes régióiban régóta gondot jelent, hogy az év bizonyos időszakaiban túl nagy, másokban viszont túl alacsony az elérhető kapacitások kihasználása. A bányászati iparág integrálása az amerikai energiahálózatba képes lenne megoldani ezt a problémát.
- Trump azt is megígérte, hogy stratégiai bitcoin tartalékot hoz létre. Ezzel a világ vezető nagyhatalma ismerné el, hogy a bitcoinnak értékmegőrző szerepe van, ami jelentősen növelheti a bitcoin iránti globális keresletet.
- Végül, de nem utolsó sorban Trump egy a közvetlen közelében dolgozó, kriptós tanácsadó és összekötő kinevezését is fontolgatja, ami ugyancsak arra utal, hogy elnöksége a kriptoipar történelmének fontos fordulópontja lehet.
Hogy a Trump-kormányzat lépéseivel kapcsolatos várakozások és más piaci tényezők hatására meddig emelkedhet a bitcoin árfolyama, az alábbi jelentésben foglalkoztunk: