A Coin Bureau friss videójában részletesen elemzi, miért tűnik a jelenlegi kriptopiaci ciklus másnak, mint az eddigiek, és hogy miért maradt el az idei altszezon.
A veterán kriptobefektetők eddig megszokhatták, hogy a Bitcoin négy éves ciklusai – többek közt a felezési események mentén – előre kiszámítható mintázatot követnek. Először a BTC ára emelkedik, majd az ezen elért nyereség szép lassan átcsorog az altcoinokba is a nyereség-maximalizálás céljából, ami pedig egy rövid, de intenzív altszezonba csap át, ahol néhány hétig az altok masszívan felülteljesítik a Bitcoint.
A 2024-es évben azonban ez a szabályszerűség megtört. Jelen cikkünkben pedig ennek okát fogjuk megvizsgálni. A kapott adatok alapján újra megvizsgáljuk, hogy jöhet-e még altcoin szezon?
Bitcoin megy, altok maradnak – mi történt?
Bár a Bitcoin erőteljes árfolyamnövekedést produkált, az altcoinok többsége még mindig messze jár a 2021-es csúcsaitól. Ez komoly csalódást okozott a befektetőknek, akik a megszokott hatást várták – miszerint a tőke lecsorog a legnagyobb kriptoeszközből fokozatosan az egyre kisebbek felé. Az altcoin-piacon tapasztalható gyengeség mögött több tényező is áll:
- A retail befektetők hiánya: Míg a korábbi ciklusokban a kisbefektetők tömegei segítették felpörgetni az altcoinokat, most úgy tűnik, nem érkeztek meg időben – vagy egyáltalán nem is jönnek. Ennek számos oka lehet, az egyik ilyen, hogy a 2020-21-es bikaciklusban a COVID-nak köszönhetően mindenki otthon ült. A hirtelen nyakába szakadt idővel pedig sok kisbefektető mélyedt el újonnan a kriptovilágban. Ez a hatás jelenleg határozottan hiányzik.
- Megváltozott befektetési dinamika: A piaci ciklusokat jól ismerő régi motorosok már nem a „klasszikus” forgatókönyvet játsszák. Egyrészt a ciklus sokkal korábbi szakaszában invesztáltak altcoinokba spekulatív jelleggel, ami időben előre hozta az alt-piaci felfutást. Másrészt a múltbéli ciklusokhoz képest sokan megelégszenek kevesebb – 2-3szoros – profittal, mint korábban egy altcoinon. A korábbi profitrealizálási hullámok miatt így nem alakulhatott ki az a felfelé ívelő dinamika, amit korábban megszokhattunk.
- Túl sok altcoin, túl kevés érték: Az alt piac felhígulása is jelentős: rengeteg új projekt jelenik meg, de kevés közülük kínál valódi, gazdasági értelemben is értékes megoldást. Ráadásul még az esetlegesen hasznos projektek esetében sincs általában valódi hozzáadott értéke a hozzá kötődő tokennek.
- Memecoinok megjelenése: a piacra megérkező kisbefektetők jelentős hányada a korábbi ciklusokkal ellentétben egyből a blokkláncon kezdett kereskedni a centralizált tőzsdék helyett. Közülük pedig sokan akartak nagy pénzeket szakítani a különböző memecoinokon. Itt azonban a veszteség esélye sokkal nagyobb a potenciális nyereséhez képest, így sokan vesztettek pénzt ezeken. Az itt elégett tőke pedig szintén olyan, ami korábbi ciklusokban potenciálisan az altcoin piacba áramolhatott volna.
Makrogazdasági nyomás, pszichológiai faktorok
Jelenleg a globális gazdasági környezet sem kedvez a kockázatvállalásnak. Az infláció helyzete, a kamatkörnyezet, geopolitikai feszültségek mind-mind óvatosságra intik a befektetőket. Az altcoinok – amelyek eleve kockázatosabbnak számítanak, mint a Bitcoin – ennek hatására háttérbe szorulnak.
A Coinbureau szerint a jelenlegi helyzet nemcsak technikai vagy fundamentális problémákból ered, hanem pszichológiai természetű is: sok kriptobefektető egyszerűen „kiégett”, vagy a rengeteg scamnek köszönhetően nem bízik már az altcoinokban úgy, mint korábban.
Változó ciklus – vagy teljes paradigmaváltás?
A történelmi ciklusok továbbra is jelen vannak, de az elemző szerint a piaci tudatosság – különösen a tapasztalt befektetők körében – megváltoztathatja az ismert mintázatokat. Míg korábban a tömegek kiszámíthatóan reagáltak a ciklus különböző szakaszaiban, ma már egyre több az egyéni stratégia, a megfontoltabb döntés.
Egyre inkább úgy tűnik továbbá, hogy a Bitcoin válik a befektetői érdeklődés fő fókuszává, nem pedig ugródeszkává az altcoinok felé. Ennek fő oka az ETF-ek megjelenése, ami mainstreammé tette a legnagyobb kriptoeszközt. A BTC többé nem csupán furcsa “kockafejűek” és Lamborginire vágyó gyerekek instrumentuma, hanem komoly pénzpiaci szereplők befektetési eszköze lett. Ezek pedig egész máshogy viselkednek a kriptopiac többi eszközével szemben.
Ez a váltás hosszabb távon is átrajzolhatja a kriptopiac szerkezetét.
Van még remény az altszezonra?
Végszó
A jelenlegi kriptociklus tehát eltér a megszokottól. Nem csak azért, mert az altcoinok gyengélkednek, hanem mert a befektetői viselkedés, az elvárások és a piac struktúrája is változik. A Coin Bureau videója emlékeztet minket arra, hogy a múltbéli mintázatok nem garantálják a jövőbeni eredményeket. A befektetői viselkedés épp a korábbi ciklusok pontos ismétlődésének elvárásai miatt változott meg. Ez pedig új piaci dinamikát teremtett, ami sokunkat váratlanul ért.
Ennek ellenére továbbra is megvan az esély arra, hogy legyen még egy jelentős alt-piaci felfutás. Ennek az esélyeit azonban mindenkinek magának kell felmérnie. Ehhez pro és kontra is rengeteg érvet felhoztunk korábbi cikkeinkben.