A kriptovaluta piac beléphetett a “kriptotél” időszakába – figyelmeztet a Coinbase Institutional legfrissebb elemzése. Úgy vélik, több egymást erősítő indikátor utal arra, hogy a piac hosszab távú gyengélkedésének időszaka már el is kezdődött.
A piac visszacsúszott a 2022-es szintekre
A jelentés szerint a teljes kriptovaluta-piaci kapitalizáció – a Bitcoin nélkül – jelenleg 949 milliárd dollár, ami mintegy 44,5%-kal marad el a 2024. decemberi 1,6 billió dolláros csúcstól. Ez az érték még a 2021 augusztus – 2022 április közötti időszak átlaga alatt is van.

Ahogy az jól látható, a 2021-es bikapiac folyamán is több, mint 47%-ot visszaesett az altcoin piac, és akkor mégsem lett belőle egyből “kriptotél”. Viszont jelentős új csúcsot sem tudott elérni az árfolyam ezután, ellenben 72%-os visszaesés követte. További érdekesség, hogy az akkori 1,6 billió dolláros csúcsot mindezidáig sem sikerült megdönteni.
Kapcsolódó: A megváltozott ciklus – miért maradt el az altcoin szezon?
A Coinbase kutatási vezetője, David Duong ugyanakkor kiemelte, hogy a Bitcoin ugyanebben az időszakban “csak” 20%-ot veszített értékéből, ami a növekvő intézményi érdeklődésre utal. Azonban figyelmeztetett: már a Bitcoin is a 200 napos mozgóátlaga alá esett, ami technikailag egy új medvepiac kezdetét is jelezheti.
Ugyan nem törvényszerű, hogy amikor a BTC a 200 napos szimpla és/vagy 200 napos exponenciális mozgóátlaga alá csökken, az egyből medvepiacot jelentsen. Ugyanakkor bikás piaci hangulatról addig nem beszélhetünk, amíg ezek (avagy az úgynevezett “bull market support band”, ami ebből a kettőből áll) az árfolyam ellenállásaként, nem pedig támasz szintjeként funkcionálnak.

Mi az a kriptotél?
A „kriptotél” kifejezés azokra az időszakokra utal, amikor a kriptovaluták ára tartósan csökken, alacsony szinten marad, és a piaci aktivitás jelentősen visszaesik – hasonlóan a hagyományos pénzügyi világ medvepiacaihoz.
A 200 napos mozgóátlag segíti tehát a hosszú távú trendek felismerését: ha az árfolyam ez alá esik és ott is marad, az általában medvepiacot jelez.
Kockázati tőke: még mindig visszafogott
Bár az idei első negyedévben némileg élénkült a kriptoszektor kockázatitőke-finanszírozása, még mindig 50–60%-kal alacsonyabb a 2021–2022-es csúcsidőszakhoz képest. Ez különösen az altcoin projekteknek kedvezőtlen, hiszen ezek szorulnak leginkább külső tőkére az új felhasználók bevonásához.
Nem elég a „20%-os szabály”
Míg a részvénypiacon egy 20%-os esést már medvepiacnak tekintenek, a kripto világában ez nem feltétlenül releváns – emlékeztet Duong. A kriptopiac 0–24 órában működik, és gyakran extrém volatilitás jellemzi, így a hagyományos szabályok itt kevésbé működnek.
Duong a kockázat-korrigált hozamok és a szórásalapú (z-score) értékelés mellett érvel, amelyek jobban tükrözik a valós piaci hangulatot. Például a Bitcoin 2021 novembere és 2022 novembere között 76%-ot esett, ami 1,4 szórásnyi elmozdulásnak felelt meg – ez azonos súlyú a részvénypiacon tapasztalt 22%-os S&P 500 eséssel.

Altcoinok már hónapok óta medvepiacban
A Bitcoin csak március végén tört le tartósan a 200 napos mozgóátlaga alá. A COIN50 index viszont – amely az 50 legnagyobb piaci kapitalizációjú tokent követi egyedi összetételben – már február vége óta egyértelműen medvepiacban mozog. A 2024 decemberi magasságokhoz képest ennek árfolyama több, mint 37%-os mínuszban van.

Mindez úgy, hogy egy súlyozott indexről beszélünk, aminek az 50%-a BTC, 22%-a ETH, tehát egy “kockázatkerülőbb” portfóliót testesítene meg a kockázatos eszközök palettáján.
Ez még hangsúlyosabbá teszi az altcoin-szektor gyengélkedését, és alátámasztja a kriptotél narratívát.

Miért gyengélkedik a piac? Van remény?
Duong szerint a világgazdasági bizonytalanság, a fiskális szigorítás és Trump vámháborús politikája miatt elhúzódó kivárásra épülő befektetői magatartás alakult ki. Mivel a részvénypiac is küzd a lendület hiányával, a kriptoeszközök számára egyértelmű, hogy nehéz a kilábalás. Mindez még akkor is igaz, ha a szabályozási tényezők még sosem voltak ennyire kedvezőek a kriptoipar számára. Ilyenek például a különböző ETF-ek kibocsátása, intézményi tőkebeáramlás, kriptoipart támogató jogalkotás, stb.
Bár a Coinbase Institutional részlege maga is óvatosságra int és defenzív hozzáállást javasol a következő hónapokra,
Duong szerint a piaci mélypont elérkezhet valamikor a második negyedév közepén vagy végén.
„Ha a piaci hangulat egyszer visszaáll, az nagyon gyorsan történhet meg” – fogalmazott Duong. A cég tehát optimista a 2025-ös év második felével kapcsolatban.
Összegzés
A Coinbase Institutional figyelmeztetése szerint a piac már átléphetett a kriptotél időszakába: visszaesett piaci kapitalizáció, csökkenő kockázati tőke, valamint technikai indikátorok mind ebbe az irányba mutatnak. A medvepiac valószínűleg már február végén megkezdődött az altcoin szektorban, és mostanra a Bitcoin is követte.
A jó hír azonban, hogy 2025 második felét már jelentősen optimistább várakozások övezik az elemzők részéről is.
Irányított káosz lehet a vámháború valódi oka – a világrend átalakításán dolgozhat Trump