Bizonyos tranzakciók teljesen visszakövethetetlenek – állította az Europol (Európai Rendőrségi Hivatal) egyik elemzője egy online előadáson.
Jerek Jakubcek egy esetről beszélt, ahol a körözött személy Monero tranzakciókat hajtott végre és a Tor böngészőt használta. A Tor egy privát böngésző, ami a forgalom átirányításával és IP címek keverésével teszi követhetetlenné a felhasználóit.
A Tor böngésző és a Monero együttes hálózat használatával az elemző által említett esetben a hatóságok elveszítették a pénz útját és a célszemély IP címét is.
„Ami a Bitcoin hálózatán történt, az még látható volt, emiatt történt haladás az ügyben. A Monero hálózatnak bevonásával viszont olyan pontra jutottunk, ahol a nyomozás megfeneklett.” – mesélte Jakubcek.
[banner id=”75817″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
Ha a hatóságok ma még nem is tudják lereagálni az ilyen módon való pénzeltűntetést, az államok már dolgoznak a megoldáson. Tavaly októberben a német pénzügyminisztérium is megállapította, hogy a Monero tranzakciók követhetetlenek, ezért terveket fogalmazott meg a német törvénykezés kiegészítésére az anonim tranzakciókra válaszul.
Európai szinten pedig január 10-től fog életbe lépni az Európai Unió új, pénzmosás elleni szabályozása. Az AMLD5 -nek nevezett direktíva értelmében az EU területén szolgáltató kriptováltók is kötelesek lesznek az ügyfeleket azonosítani, nyomonkövetni a tranzakcióikat, valamint nyilvánosságra hozni a váltókat üzemeltető személyek kilétét. Az AMLD5 életbe lépésétől számítva másfél évük van a tagállamoknak, hogy a direktívával összhangban saját, részletesebb szabályozásokat dolgozzanak ki és tegyék saját törvényhozásuk elé.
Bővebben itt írtunk róla:
Három hét múlva lép életbe az európai kriptotőzsdék kötelező ügyfélazonosítását előiró jogszabály