Minden alkalommal, amikor a Bitcoin dominanciája csökken, elemzők az altcoin-szezon közeledtét jósolják. Bizonyos adatok alapján azonban úgy tűnik, hogy a várva várt altcoin-szezon egyszer már eljött és el is múlt.
Az altszezon fogalma régóta egy kb 2-3 hónapos időszakot jelentett, amikor a Bitcoin árfolyamának emelkedése után az altcoinok teljesítménye meghaladta a BTC-t. Ez a minta a korábbi, 2015–2018-as és 2019–2022-es ciklusokban is megfigyelhető volt, de a jelenlegi bikapiacnál kérdéses maradt, hogy volt-e már igazi altcoin-szezon.
A Blockchain Center Altseason Index-e szerint akkor beszélhetünk altcoin-szezonról, ha a top 50 altcoin legalább 75%-a túlteljesíti a Bitcoint egy 90 napos időszakon belül. Bár 2024 márciusában és 2025 januárjában is emelkedett az index értéke, egyik esetben sem tartott elég ideig ahhoz, hogy valódi altcoin-szezonnak lehessen tekinteni.
A mémcoinok ellopták a show-t
Az minden józan szemlélő számára egyértelmű lehetett, hogy a 2024-es bika-szezon alt piaci felfutásából a sokszor tiszavirágéletű mémcoinok húzták a legnagyobb hasznot.
Miles Deutscher kriptoelemző is úgy véli, a Pump.fun indulása jelentős mértékben járult hozzá az altcoin-piac gyengélkedéséhez a Bitcoinnal szemben. Ennek oka, hogy a spekulatív tőke, ami korábban a top 200 altcoinba áramlott volna, inkább kisebb kapitalizációjú, kockázatos mémcoinokba vándorolt át.
Ennek eredményeként a korán beszálló befektetők hatalmas nyereséget értek el, míg a későn érkező kisbefektetők jelentős veszteségeket szenvedtek, gyakran akár 70-80%-os zuhanással.
A helyzetet tovább rontotta az amerikai politika is: Donald Trump nyilvános támogatása a mémcoinok felé kezdetben nagy lendületet adott, ám hamar csalódásba fordult. A TRUMP és MELANIA tokenek január végi indulásuk óta 83%, illetve 95%-os zuhanást könyvelhettek el.
Intézményi befektetők és ETF-ek hatása
Az altcoin-szezont az intézményi befektetők megjelenése is gyengítette. 2024 januárjában a spot Bitcoin ETF-ek indulásakor ezekbe 129 milliárd dollár áramlott be, amely nagyrészt elvonta a spekulatív altcoinoktól a tőkét. A BlackRock IBIT ETF dominánssá vált, és az ETF-ek opciós piacának júliusi indulása tovább csökkentette a kisebb likviditású altcoinok vonzerejét.
A növekvő globális likviditás mindenesetre lehetőséget biztosítana arra, hogy a tőke akár a kockázatosabb altcoin eszközök felé is áramoljon. Az Ethereum ETF-ek például 2024 júliusában debütáltak, de mindössze 565 ezer dolláros nettó beáramlást regisztráltak. Ez azt jelzi, hogy az ETF önmagában még nem garantál sikert. Nagyban számít az adott eszköz melletti befektetői bizalom. Mivel pedig 2024 óta olyan meghatározó intézményi szereplők javasolják a Bitcoin felvételét a befektetői portfólióba, mint amilyen a BlackRock, a bizalom emögött egyre inkább növekszik.
Meglátásunk szerint a valódi kérdés az, hogy mikor és mely valódi hasznossággal rendelkező (utility) altcoinok mögé állhatnak be következőnek hasonló szereplők. Mint tudjuk, a bizalom kialakulása egy merőben új eszközzel szemben nem megy egyik napról a másikra, még rohanó világunkban is hosszú hónapok, de inkább évek kérdése.
A JPMorgan szerint a Bitcoin továbbra is dominálhat az altcoinokkal szemben
Megváltozott az altcoinok szerepe és viselkedése
A „altcoin” kifejezés eredetileg minden nem-Bitcoin tokenre vonatkozott. A jelenlegi piacon viszont már egyáltalán nem célszerű minden kriptoeszközt egyetlen kategóriába sorolni.
Az altcoinok ma már igencsak különféle szerepkörökkel bírnak. Vannak köztük például blokkláncok fenntartását célzó, stakelést szolgáló coinok, stabilcoinok, mémcoinok, DeFi tokenek és valós eszközökhöz kötött tokenek, amelyek mind eltérő funkcióval és befektetői közösséggel rendelkeznek.
Az árfolyam-mozgások ezt a diverzitást alátámasztják. Például a valós eszközökhöz kötött (RWA) tokenek mintegy 15-szörös növekedést értek el, míg a GameFi piac kapitalizációja megfeleződött.
Ez azt mutatja, hogy a narratívák szerepe egyre fontosabbá válik a befektetési döntésekben. Azt is érdemes szem előtt tartani továbbá, hogy egy-egy narratíva rendkívül gyorsan le tud csengeni. Mindössze néhány hét alatt az adott narratívába tartozó tokenek óriási rallyt tudnak lenyomni, majd visszaállni az eredeti értékük közelébe. Eddig tehát a 2024 óta tartó bikaciklusban nem volt kifizetődő túlzottan hosszú távon altcoin portfóliót fenntartani.
Összességében elmondható, hogy a kriptopiac érettebbé válásával párhuzamosan már nem beszélhetünk egységes altcoin-piacról. Az altcoin-szezon fogalma egyre kevésbé releváns, helyette érdemesebb az egyedi narratívákra koncentrálni, de azokban sem hosszú távra bentragadni.