Az amerikai elnökválasztás utáni napok újabb löketet adtak a kriptovalutáknak, megújult VIP közösségünknek sikerült kihasználnia a pozitív lendületet. Az elmúlt hónapban szinte nem telt el úgy egy hét, hogy ne produkálnának különböző rekordokat a spot kripto ETF-ek és a bitcoin árfolyam. Ráadásul a második legnagyobb kriptovaluta, az ethereum árfolyama is kezd magára találni.
A piac az optimista fázisban lehet a bikapiac elején. Ennek okán szép számmal születtek sikeres beruházások Discord közösségünkben. Talán még idén az ETH is elérhet egy újabb csúcsot, felzárkózva a bikafutamhoz. Mi hajthatja az idei bitcoin, az ethereum és a nagyobb altcoinok árfolyam mozgását? Tehetjük fel jogosan a kérdést magunknak. Talán a spot kripto ETF-ekbe beáramló tőke, a kereslet, a készlethiány, az elfogadás, a fomo, vagy esetleg a pozitív politikai és szabályozói környezetváltozás?
Biztosat nem tudhatunk, jóslatokba nem bocsátkoznánk, szimplán figyeljük a történéseket és reagálunk rá. És reagál a piac! Ha ma, ki kellene emelni valamit, ami mérföldkő lehet a globális kriptopiacra nézve, az Trump korábbi mézes-mázas kijelentései. Ha annak csak egy kis szelete valósulna meg, már sokat adott a kriptovaluták elfogadásához. Egyesek szerint, álomszerű lenne, ha valóban tartalék eszközzé válna a Bitcoin hivatalosan az USA-ban. Tegnapi cikkünkben kielemeztük, hogy mit adhatna a BTC és a Bitcoin hálózat nemcsak az Egyesült Államoknak, hanem az egész világnak akár állami szinten. Erre egyre nagyobb esély mutatkozik.
Az amerikai spot Bitcoin ETF hullám meglovaglása
2024 év eleji cikkünkben már akkor arról írtunk, hogy több árulkodó jel is afelé mutat, hogy egy újabb bikapiac kezd kibontakozni. Ez a bikapiac részben különbözni fog a korábbiaktól az intézményi szereplők masszív jelenléte miatt. Először is, a Bitcoin felezési esemény csökkentette a bitcoin darabszám kínálatát. Másodszor, várhatóan növekedni fog a kereslet, mivel az új tőke általában a felezést követő hetekben, hónapokban áramlott be eddig, amit az előző három ciklusban is megtapasztalhattunk.
Ami egyedi jelenséggé tette az idei Bitcoin felezést, az a számos Egyesült Államokban elérhető spot Bitcoin ETF, amely jelentős mértékben fokozhatja a keresletet. Ennek eredményeként a spot Bitcoin ETF-ekben rejlő potenciál akár fel is gyorsíthatja a közelgő bikapiacot (aminek a kapujában már állunk). Várhatóan további jelentős befektetéseket fognak eszközölni az ETF kibocsátók, ami azt fogja eredményezni, hogy a piacról fognak bitcoint vásárolni, mivel teljesíteniük kell kötelezettségeiket.
Kapcsolódó cikkünk:
Azt se hagyjuk figyelmen kívül, hogy a spot Bitcoin ETF-ek által generált fokozott kereslet lendületet adhat a bitcoin további áremelkedésének is. Ne feledjük, körülbelül napi 450 darab BTC-t tudnak kibányászni, ezzel ellentétben az ETF-ek napi több ezer BTC-t szippantak fel a piacról. Ez természetesen növekvő nyereséget eredményezhet nemcsak a befektetőknek, de a bányászoknak és a bányászrészvényeknek is. A 2024-es Bitcoin felezés tehát jelentős hatással volt a piacra. Ez egy ismert tényező, amire fel lehetett készülni. A fenti adatok és tények tükrében a 2024-es év mérföldkő volt a Bitcoin történelmében. Bátran kijelenthetjük, hogy az ETF-ek hatása a felezés hatását jóval meghaladta.
Bitcoin standard, avagy a Bitcoin és az elértéktelenedő világ
A szemünk előtt értéktelenedik el a világ. Nem látott mértékben nőnek az államadósságok, nemzeti fizetőeszközök értéktelenednek el, ki nem mondott államcsődben élnek különböző nemzetek állampolgárai és még sorolhatnánk. Ki emlékszik már a 14 évvel ezelőtti fél dolláros BTC árfolyamra. Hol van már a bő egy évvel ezelőtti 20 000 dollár alatti BTC ár, lassan a 100 000 dolláros árfolyammal kell megbarátkoznunk.
Számos nemzet döntött úgy eddig, hogy titokban (Bhután, Omán), vagy nyíltan bitcoint halmoz fel (El Salvador), bitcoinbányászattal és a bányászott bitcoinnal (Etiópia) közvetlenül diverzifikálja állami működését, tartalékait. El Salvador és a svájci Lugano esetében, pedig már törvényes fizetőeszközként tekinthetünk a BTC-re. A névsor a közeljövőben bővülni fog, ezt szinte készpénznek vehetjük.
Dennis Portert, a Satoshi Action Fund (SAF) alapítója az elmúlt hétvégén úgy nyilatkozott, hogy az amerikai elnökválasztás után több magas rangú amerikai állami politikus is megkereste. Porter segítségét ugyanis egy nemzeti Stratégiai Bitcoin Alap (SBR) létrehozásában kérték. Azóta azt a tényt is megerősítette, hogy több nemzet állami vezetőjével beszélt hasonló témakörben. Lehet, hogy a bitcoin lesz az arany után a legújabb standard?
Valóban a decentralizáció felé halad a bitcoin?
Szintén egy korábbi 2024-es cikkünkben fejtettük ki, hogy veszélyben lehet a Bitcoin hálózat decentralizáltsága. Mára aktuálisabb, mint valaha, és sajnos az is maradhat. Számos Bitcoin Core fejlesztő úgy véli, hogy néhány nagy bányászati társulás megnövekedett dominanciája komoly fenyegetést jelent a bitcoin és magára a hálózat decentralizált természetére, ami potenciálisan cenzúrához és ellenőrzési problémákhoz vezethet a jövőben.
Jelenleg egy maroknyi bányászpool uralja a Bitcoin hálózatot (közvetve a bitcoinbányászatot is). Ezek a poolok ellenőrzik a Bitcoin hálózat biztosításához használt számítási teljesítmény túlnyomó többségét. Aránytalanul nagy befolyást gyakorolnak a blokkláncra és egyben a Bitcoin hálózatra. Ez a fajta centralizációhoz vezető út lehetővé teheti ezeknek az entitásoknak, hogy indokolatlanul nagy befolyást gyakoroljanak például arra, hogy mely tranzakciókat erősítsék meg vagy sem. Ezzel aláássák a BTC egyik legfontosabb értékét, a cenzúrával szembeni ellenálló képességét.
További probléma lehet a tőzsdén jegyzett állami bányászok vállalati hashráta kapacitásuk növekedése az USA-ban és persze számos más helyen a világon. Ezeknek az entitásoknak nem titkolt szándékuk a Bitcoin hálózat egy részének a birtoklása és ellenőrzése. Legutóbb a Marathon Digital részéről hallhattunk olyan kijelentést, miszerint céljuk legalább a hálózat 5%-a feletti ellenőrzés megszerzése.
Intézményi jelenlét
Egy másik aggasztó ok lehet az intézményi szereplők jelenléte a bitcoinbányászati iparában, mint legfőbb finanszírozók és tulajdonosi hányad birtokosok. 2023 nyarán derült ki, hogy a Vanguard lett bitcoinbányászat egyik legnagyobb finanszírozója és egyben a legnagyobb bányászrészvény befektetője is. Nemcsak a legnagyobb intézményi befektetővé vált a bitcoinbányász iparágban, hanem a Marathon Digital és a Riot Platform legnagyobb részvényese is lett egyben. Ezek a cégek uralják jelenleg az észak-amerikai bitcoinbányászati iparágat. A Vanguard mellett a BlackRock lett a második legnagyobb finanszírozója az iparágnak és szintén főbb részvényesi tulajdonosa lett több bitcoinbányász vállalatban.
A spot Bitcoin ETF-ek bevezetésével a központosított irányítási modell szerint működő pénzügyi óriások a bitcoin árfolyamára is hatással lesznek. Illetve már most érezhető a hatásuk az ETF-ek bevezetése óta. Az kétségtelen, hogy friss tőkét hoznak az iparágba, de az árfolyamra is nagyobb ráhatásuk lesz. A legnagyobb kriptovaluta értékének jövőbeli alakulása most már szorosan kötődik ezeknek az ETF-eknek a teljesítményéhez és az adott ETF felett őrködő szervezethez.
Alábbi kérdések merülhetnek fel Bennünk ismét. Állami szinten vajon jó dolgokra fogják felhasználni a Bitcoin hálózatot? Vagy egyszerűen csak egy újabb fajta decentralizáció kialakulásának lehetünk a tanúi világviszonylatban, amit a Bitcoin hálózat vezet? Vajon a Bitcoin hálózat feltalálója erre is gondolt, amikor útjára indította találmányát? Ha igen, akkor ez az évezred találmánya lesz. Ezekre a kérdésekre később kaphatunk választ, ha kapunk. Talán még az utolsó blokk kibányászása előtt, esetleg után?
Satoshi Nakamoto a digitális kor Robin Hoodja
A modern Robin Hood ebben az esetben nem vett el senkitől semmit és nem lopott semmit. A Bitcoin titokzatos alkotója(i) átírta(ák) a vagyon újraelosztásának a szabályait íj nélkül, valamint hatalmat adott vissza a hétköznapi embernek is. Ha lehet mondani, újra frissítette a 21. századot egy vadonatúj pénzügyi rendszer felépítésével. Hogy ennek szánta-e, per pillanat ezt soha nem tudjuk meg. Míg Robin Hood íjjal és nyíllal harcolt, addig Satoshi mindannyiunk kezébe egy digitális kardot adott a blokklánc technológiával, majd eltűnt a digitális éjszakában (idézet a Bitcoin Magazine hasábjáról).
Érdekelnek a kriptopénzügyek? Legyél Te is megújult VIP tag a Discord csatornánkon! Még több hírt és információt olvasnál? Iratkozz fel YouTube és TikTok csatornánkra! Ha pedig segítőkész és informatív kripto közösségre vágysz, látogass el Discord csatornánk valamennyi szobájába.
Álomból valóság, hamarosan stratégiai tartalékalap lehet a bitcoin